Precious: Based on the Novel Push by Sapphire

22. dubna 2010 v 20:21 | tondy |  Knihy a Filmy (recenze)
Žánr: Drama 
         USA, 2009, 110 min
čtěte v CČ
-obsahuje spoilery-


Již před nedávnem jsem na jedněch stránkách narazil na tento trailer, který mě zaujal, tak že jsem se po něm začal shánět. Když už jsem ho měl konečně doma pořád jsem jaksi neměl čas ani příležitost ho shlédnout, ale jak jsem zjistil, že mu byl udělen nějaký ten oscar musel jsem si jej pustit.

Jak jistě z traileru všichni pochopili nejedná se o žádnou komedii ale drama z města Harlem okolo konce 80.let. Drama je o celkem chytré dívce jménem Precious (překlad= Poklad), která je nechutně týraná ze strany své vlastní rodiny. Precious si často vysnívá kariéru slavné celebrity, aby unikla realitě. Realitou je, že čeká již druhé dítě se svým otcem (první vyrůstá u babičky a je postižěné mongoloid syndromem), který ji už od mala za vědomí její matky (která později také s tímto začne začne) zneužívá a nakonec rodinu opustí. Její matka ji viní z toho, že ne nechala zneužívat a vyčitá jí ochchod otce a ponižuje ji jak jen to jde. Sama však jen celé dny vysedává a sleduje televizi. Všechno ostatní musí dělat Precious, ale i přesto není dost dobrá a nesmíte se divit když Precious zničeho nic napadne její matka (sem tam po ni hodí panví, popelník či květináč, v závěru filmu dokonce celý televizor). Precious, ale i přesto chcidí do školy a neztrácí naději o své hvězdné kariéře. Po porodu jejího druhého dítěte (syna Amose) se vrací domů a půjčuje Amose matce k pochování. Zprvu to vypadá, jako by matka vyměkla, ale je to omyl, hyenisticky pohodí Amose na zem jako hadrovou panenku a napadne Precoius. Ta s Amosem z domu uteče a je rozhodnuta, že se domů již nevrátí. Její učitelka ji najde k ubytování něco jako azylový dům pro svobodné matky a Precious začíná být konečně celkem šťastná. Dokonce uvažuje o převzetí jejího prvního dítěte (Mongo) do své péče. Jednoho dne ji v azylovém domě navštíví její matka, aby jí sdělila, že její otec je mrtvý a měl AIDS. Precious si tedy nechává udělat testy na tuto nemoc. V průběhu času složí školní zkoušku a její matka se jí snaží přimět k návratu domů přes sociální pracovnici. Ospravedlňuje své činy, ale precious na to nedbá a už se s matkou nechce nikdy setkat. Během konce filmu se dozví že má také AIDS (docela vypjatá scéna), ale i přesto se nehodlá vzdávat, rozhodne se že skončí se školou a hodlá se věnovat svým dětem naplno.

Tento příběh je věnovám všem dívkám které jsou týrány podobně jako Precious.

Můj názor: Film se mi zdál místy docela emocionální, ale alespoň nám dal možnmost nahlédnout za dveře nemála domácností, kde se tento druh týrání odehrává. Myslím že si toho oscara zasloužil. Neskutečnou roli zde ztváznila herečka Mo'Nique (matka Precious), která za tuto roli dokonce také získala oscara. Pocit jsem z filmu měl smíšený, ale určitě doporučuji.


Mnoho z děje filmu se tady nevlezlo (ale hlavníí linie filmu tady napsána je) takže pokud chcete vědět více určitě si film obstarejte a zkoukněte. :)

Dále se omlouvám kdyby něco nesedělo (film jsem viděl asi 3týdny zpět), ale podle mě by tam nesrovnalosti být něměli.

Pokud vás článek zaujal a rozhodnete si film pustit, tak přeji příjemnou podívanou :)


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama